دوره 1، شماره 2 - ( پاییز 1396 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 21-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استاد، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران، تهران، ایران ، hanachi@ut.ac.ir
2- پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1063 مشاهده)
مفهوم میراث صنعتی در اواسط قرن بیستم یعنی دوره­ای که چندین و چند ساختمان صنعتی و منظر شهری ویران شد در انگلستان مطرح گردید. از آن هنگام به بعد تلاش‌­های متعددی در راستای شناخت آثار میراث صنعتی شکل گرفته­ است. سایت­‌های صنعتی نقطۀ عطفی در تاریخ بشریت شمرده می­‌شوند. آن­ها خاطرات روزهایی را در بر دارند که هم موجب پیشرفت و هم مایۀ رنجش بوده­ و در عین حال نمادی از امید به زندگی بهتر هستند. بناهای صنعتی توسعۀ فناوری کشورها را از طریق معماریشان نشان می‌­دهند و ارزش های اجتماعی و فرهنگی زمان خود را نمایان می­ سازند.
از دست رفتن کاربری صنعتی در دل شهرها و عدم توفیق اجتماعی آن، این مجموعه ها را به سرعت به فرمان تخریب می­ سپارد. انتقال روحیه کار و فعالیت و سبکی از معماری که متعلق به تجربیات جهانی است، لزوم حفظ و مطالعۀ این آثار را تشدید می ­­نماید. اینجاست که دانستن چگونگی حفاظت از بناهایی که دیگر قادر به تأمین آینده­ی خود نیستند اهمیت می­ یابد. عدم تأمین آینده به دلیل کاهش نیاز به این بناها به وجود آمده و نتیجۀ آن ایجاد محیطی متروک و ناامن است که به ظهور و پرورش جوامعی ناسالم دامن میزند. تغییرکاربری تطبیقی بنایی موجود و تاریخی و افزودن بنایی جدید به آن، حرکت، سرزندگی و تنوع بصری می ­آفریند، در عین اینکه شخصیت مجموعه حفظ می­ گردد. مقیاس عظیم کارخانه، تکرار ریتمیک آن، طول آن که به بی­نهایت اشاره می­‌کند و حتی رنگ های غم ­انگیز بنا، به هنگام جستجوی یک طراحی اصیل برای استفاده مجدد از آن یک موضوع کلیدی است.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: اموال فرهنگی
دریافت: 1396/6/7 | پذیرش: 1396/8/10 | انتشار: 1396/9/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.