دوره 1، شماره 2 - ( پاییز 1396 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 103-110 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، m_hadian@yahoo.com
چکیده:   (926 مشاهده)
خطرات ناشی از گاز ازون برای آثار تاریخی و هنری، همچنین محدودیت‌های دسترسی و غیر قابل استفاده بودن دستگاه‌های سنجش گاز ازون در کلیۀ محیط‌های موزه‌ای، نیاز به ابزار پایش ساده، مقرون به صرفه، و قابل استفاده در موزه برای سنجش این گاز را دوچندان کرده است. از سوی دیگر الاستومرها موادی پلیمری با واکنش‌پذیری بالا نسبت به گاز ازون هستند و در این میان لاتکس که از الاستومرهای طبیعی محسوب می‌شود، بیش­ترین حساسیت را نسبت به این آلایندۀ گازی دارد. همین امر موجب شده است که این ماده به عنوان دُزی­متر گاز ازون مورد توجه قرار گیرد.
در این تحقیق به منظور دستیابی به دزی­متر ازون، اثر این گاز بر روی نوارهای لاتکسِ تهیه­شده در شرایط مصنوعی مورد بررسی قرار گرفت. برای این کار از یک محفظۀ کهنگیِ مجهز به ژنراتور گاز ازون استفاده شد. از آنجا که اکسایش نوارهای لاتکس در محیط می‌تواند تحت اثر پرتوهای UV نیز اتفاق بیفتد، برای بررسی این فرایند و در مقایسه با گاز ازون نمونه‌های آزمایشی با استفاده از لامپ UV با طول موج 254 و 366 (nm) نیز کهنه شدند. کلیۀ بررسی‌های فوق در درجۀ حرارت oC 24 و 40% رطوبت نسبی انجام شد. نوارهای لاتکسِ دست­نخورده و کهنه­شده با استفاده از روش طیف­سنجی ATR-FT-IR و میکروسکوپ دیجیتال مورد ارزیابی قرار گرفتند.
نتایج مطالعات انجام­شده نشان می‌دهد که اثر اکسیدکنندگی گاز ازون و اکسایش پرتوهای UV بر روی نوارهای لاتکس متفاوت و قابل تمیز هستند. از سوی دیگر با انجام کالیبراسیون نوارهای لاتکس می‌توان غلظت گاز ازون را در محیط تخمین زد. برای راستی‌آزمایی غلظت گاز ازونِ حاصل از نوارهای لاتکس در محیط موزه از دستگاه سنجش گاز ازون استفاده شد و نتایج مورد تأیید قرار گرفت.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: مواد و فن‌آوری‌های جدید
دریافت: 1396/4/2 | پذیرش: 1396/5/5 | انتشار: 1396/7/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.